Vlastní výroba nábytku

 

Pro vlastní výrobu nábytku jsem se původně rozhodl když jsme potřebovali do ložnice šatní skříně s nadstavci přes celou stěnu pro co nejlepší využití prostoru ale nic v obchodech se tam moc dobře nehodilo. Proto jsem v obchodech prozkoumal jak je takový nábytek konstruován a rozhodl se pustit do díla vlastními silami.

Postup pak většinou volím takový že si nejprve připravím nákres na milimetrovém papíře v měřítku 1:10 abych si mohl lépe představit proporce výsledného výrobku, zde si uvedu rozměry jednotlivých dílů, počty kusů a případně montážní materiál a spočítám délku potřebné nažehlovací hrany. Již pří návrhu musíme počítat s tloušťkou dřevotřískové laminované desky která je běžně 18mm a místem pro zásuvkové posuvy v případě zabudování zásuvek (šuplíků). Při návrhu si musíme rovněž uvědomit jakým směrem bude kresba let dřevěného dekoru (dává se většinou s delší stranou jednotlivé desky, případně jedním směrem po obvodu skříně) a toto rovněž určit v rozpisu materiálu.

Pokud mám vše nakreslené a spočítané a nejméně 2x znovu zkontrolované, udělám rozpis materiálu a ten si nechám nařezat v hypermarketu kde sice mají trochu vyšší cenu laminovaných desek ale výhodou je že zaplatíte pouze za desky které si odnesete a nařezání je zdarma (v ceně :-)). Když si necháte materiál nařezat v nějakém dřevoprodeji, většinou požadují odebrat desky v celých kusech. Což při výrobě nějaké malé poličky nebo skřínky a rozměrech desky 275 x 183cm je dost nehospodárné, navíc požadují za každý řez (každé přestavení pily) přibližně 7Kč (i řez dlouhý třeba jen 5cm) a zhotovení nářezového plánu celé desky. Vyplatí se to pouze při nějaké větší akci, nechával jsem si tak například nařezat materiál když jsem vyráběl ložnici a kuchyň kdy jsem pro nářezový plán využil program CutList Plus. Je třeba ale vždy vše dobře spočítat a informovat se na ceny v případě větší zakázky počty řezů narůstají značně a s nimi i cena.

Po přivezení domů je dobré si desky znovu proměřit a označit podle plánu abychom nějakou desku nezaměnili.

Když mám všechno zkontrolováno a rozměry i počty sedí začínám s nažehlováním pásky opatřené tavným lepidlem na pohledové hrany desek, používám obyčejnou starou žehličku s hliníkovou topnou plochou která trochu špiní hlavně světlou hranu, kterou proto žehlím přes kancelářský papír. Žehlím přibližně na stupeň 2 (asi bavlna). Žehlení hran je třeba si nacvičit aby páska řádně držela a musíme také dávat pozor abychom tavné lepidlo na pásce nepřepalovali. Hrany si můžeme nechat nažehlit i v hypermarketu ale co jsem viděl jimi nažehlené, není to podle mého gusta. Hrany můžeme ořezat ostrým dlátkem, nožem z hoblíku. Můžeme použit i obyčejný řezák ale chce to opravdu pevné nervy a ruku abychom nezajeli nožem přímo do desky. Já jsem si opatři na to speciální řezák se kterým jde ořezání rychle a kvalitně.

Pak začnu montovat desky k sobě, já používám ve velké míře speciální nábytkové šrouby – konfirmáty (rozměru 7x50mm) a nábytek proto navrhuji pro nejsnadnější použití těchto šroubů.

 Jednu dobu jsem zkoušel spojovat desky i na dřevěné kolíky, ale práce nešla tak rychle a ne vždy se mi podařilo desky přesně sesadit. Navíc spoj provedený konfirmátem má tu výhodu že se dá kdykoliv rozebrat a znovu složit.

K uchycení a přesnému sesazení desek k sobě používám rohové svěrky které jsou pro tuto práci opravdu vynikající.

Potom vyvrtám díry pro konfirmáty. Díra se může provést na dvakrát nejprve vrtákem průměru 5mm pro závitovou část konfirmátu a pak pro dřík pod hlavou vrtákem o průměru 7mm nebo já používám koupený speciální vrták kterým se díra vyvrtá najednou.

 Díru poté mírně zahloubím aby při utahování konfirmátu nepraskal laminát okolo díry.

Na zadní stranu skříněk pak přibiji hřebíčky Slolak, čímž se celá skříňka rovněž zpevní.

Největší problém při výrobě skříněk a také největší nepořádek je při vrtání otvorů pro misky nábytkových závěsů (pantů) Používá se k tomu speciální vrták. o průměru 35mm.

 Díry můžeme vrtat pomocí stojanové vrtačky nebo ruční vrtačky s použitím opravdu stabilního stojanu. Já používám pro vrtání horní frézku na které si nastavím potřebnou hloubku vrtání a bočním pravítkem vzdálenost od kraje desky dále pomocí svěrky zafixuji frézku aby mi při začátku vrtání neujížděla do boku.

 Vrtání je docela rychlé a díry čisté a přesné. Kdo se nato necítí nebo si nechce pořizovat potřebné vybavení může si nechat díry vyvrtat v hypermarketu kde si za jednu účtují asi 20Kč. Další možnosti je použít speciální závěsy které sice nevypadají tak hezky a ve skříňce zabírají o trochu více místa ale výhodou je že si vystačíme pouze se šroubovákem.

Miskové panty jsou trojího druhu podle toho jak jsou uložena dvířka na korpusu :

a)      dvířka jsou celá na korpusu  - použijeme naložený závěs

b)      dvířka jsou na korpusu ale sdílí jednu společnou desku – použijeme polonaložený závěs

c)      dvířka jsou uvnitř korpusu – použijeme vložený závěs

 

Používám často osvědčené a cenově výhodné závěsy SLIDE-ON od firmy Hettich.

 

Závěsy upevňuji k dvířkům a ke korpusu vruty 3,5x16mm. Po namontování miskových závěsů na dvířka i s přišroubovanou podložkou pak stačí dvířka přiložit v otevřené poloze ke korpusu a označit si místa pro přišroubování podložek. Pak podložky ze závěsů sundám a  namontuji do korpusu. Nakonec osadím dvířka která srovnám pomocí stavěcího šroubu na závěsech a posunem podložek.

 Více práce nám také zabere pokud budeme chtít v naši skřínce nebo stolu zásuvky (šuplíky). Zásuvky musíme při návrhu řádně rozpočítat, uvědomit si jejich proporce podle toho co do nich chceme ukládat, počítat s místem pro zásuvkové pojezdy atd..

Já vyrábím zásuvky tak, že čtyři desky sešroubuji k sobě pomocí vrutů, zespodu přibiji sololakové dno. Pak namontuji pojezdy na zásuvku a do korpusu. Po osazení všech zásuvek do korpusu nalepím na jejich čelní stranu oboustrannou lepící pásku na kterou pak přiložím jednotlivá čela zásuvek pěkně srovnaná do roviny a s vymezenou vůli mezi sebou pomocí kousků kartonu. Potom vysunuji z hora jednotlivé zásuvky, sevřu čelo k zásuvce svěrkami aby čelo neodpadlo při vrtání a zevnitř zásuvky dvěma vruty čelo upevním. Po upevnění všech čel namontuji úchytky pomocí prodloužených šroubů přes obě desky (čelo a přední část šuplíku).

Toť vše, pokud se rozhodnete rovněž pro výrobu nábytku vlastními silami přeji Vám hodně zdaru.

Některé mé realizované návrhyaktualizace: 01.06.2006
tomas.nevrela@volny.cz

Zpět na hlavní stránku